در صورتی كه یكی از والدین مبتلا به آسم باشد، احتمال مبتلا بودن فرزند آنها به این بیماری 25 درصد و در شرایطی كه هر دو به این بیماری مبتلا باشند تا50 درصد احتمال ابتلا به آسم وجود دارد.
دكتر اسماعیل ایدنی، فوق تخصص ریه، در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، گفت: از مشخصات فرد مبتلا به آسم و یا فردی كه زمینه آسم دارد، دوره‌ای بودن علائم آن است. بروز حملات در این افراد معمولا، بدون علامت است.

وی افزود: عفونت‌های تنفسی خصوصا از نوع ویروسی و تماس با مواد آلرژن از عوامل منجر به تشدید حملات آسم هستند. همچنین نگهداری حیوانات خانگی نظیر پرنده، گربه، سگ و سایر حیوانات خانگی در منزل از عوامل مهم حساسیت و ایجاد حملات آسم آلرژیك است.

این فوق تخصص ریه خاطرنشان كرد: با ریزش كرك و موی حیوانات در منزل به عنوان عوامل آلرژن (ایجاد كننده حساسیت) حملات آسمی ایجاد می‌شود.

ایدنی خاطرنشان كرد: آلرژی نوعی سیستم دفاعی بدن نسبت به یك ماده حساسیت‌زای پروتئینی (آلرژن) است كه در پوست، بزاق و ادرار حیوانات وجود دارد و به صورت ذرات بسیار ریز در محیط پراكنده و منتشر می شود. ذرات معلق در هوا روی بافت ملتحمه چشم و یا مخاط بینی می‌نشیند و یا مستقیما به داخل استنشاق شده و علائم بیماریهای آلژری را به وجود می‌آورند كه منجر به تشدید حملات آسمی آلرژیك می‌شوند.

وی خاطرنشان كرد: به منظور پیشگیری از بروز و فعال شدن حملات آسمی توصیه می‌شود كه از نگهداری حیوانات خانگی نظیر سگ، گربه، پرندگان و ... در منزل خودداری شود.