ایسکانیوز: نتایج پژوهش ها نشان می دهد، افراد سالخورده ای که در طول روز چرت می زنند، ممکن است در معرض ابتلا به سکته مغزی قرار داشته باشند.
به نقل از پایگاه اینترنتی دانشگاه نیویورک افراد سالخورده ای که در طول روز زیاد می خوابند حدود چهار برابر بیشتر از افراد دیگر در معرض سکته مغزی قرار دارند.

همچنین این افراد بسیار در خطر ابتلا به بیماری های قلبی و حملات قلبی قرار دارند.
پژوهشگران آمریکایی طی مطالعاتی بر روی دو هزار و 153 فرد که میانگین آنها 73 سال بود دریافتند افرادی که در گاهی اوقات در طول روز چرت می زنند حدود 6/2 و گروهی که بسیار در طول روز می خوابند حدود 5/4 برابر بیشتر از افراد دیگر درمعرض سکته مغزی قرار دارند.
همچنین پژوهشگران یادآور شدند: افرادی که هنگام خواب در طول شب با قطع موقت تنفس مواجه می شوند نیز با خطر ابتلا به سکته مغزی مواجه خواهند بود زیرا همین مشکل باعث خواب آلودگی آنان در طول روز می شود.
محققان هنوز نتوانسته اند دلیل دقیق این مساله را دریافتند اما بر این باورند شاید فقدان خواب، بیماری آپنه (قطع موقت تنفس در هنگام خواب) و اختلالات روحی منجر به سکته مغزی می شود.
اما ورزش ایروبیک تا حدودی می تواند ابتلا به این سکته را کاهش دهد.
طبق گزارشات، هرساله حدود 780 هزار نفر در آمریکا مبتلا به سکته مغزی می شوند و حدود 150 هزار نفر آنها جان خود را از دست می دهند./


البته نه چرت زدن از خستگی یا در حین رانندگی