یك متخصص روماتولوژی گفت: استفاده از پله به صورت مكرر و چاقی یكی ازعوامل خطر بروز آرتروز به شمار می‌روند. دكتر احمد سلیم ‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این كه رشته‌ روماتولوژی یك رشته‌ نوپا نسبت به سایر رشته‌های پزشكی است، گفت: منظور از روماتولوژی، بیماریهایی است كه به نحوی با بیماری‌های مفصلی استخوانی یا نسج هم بند در ارتباطند كه در میان آنها بیماری‌های التهابی، بیماری‌های مكانیكی و متابولیسم استخوانی از شیوع بیشتری برخوردار هستند.

وی با بیان این كه بیماری‌های مكانیكی شامل بیماری‌های آرتروز، دیسك و ستون فقرات است، اظهار كرد: همچنین بیماریهای آرتریت روماتوئید و لوپوس از جمله بیماری‌های التهابی و بیماریهای پوكی و نرمی استخوان از جمله بیماری‌های متابولیسم استخوانی به شمار می‌روند.

دكتر سلیم‌ زاده تصریح كرد: در بیماریهای روماتولوژی، زمانی كه بیماری به طور جدی در بدن فراگیر شود، بیماران باید به پزشكان متخصص این رشته مراجعه كنند.

وی با بیان این كه بیماری آرتروز در سنین بالا بسیار شایع است، اظهار كرد: در بیمارهای خطرناك مانند لوپوس، بهجت و با شدت كمتر آرتریت روماتوئید، بیماران باید با مراجعه به پزشك متخصص روماتولوژی تحت درمان قرار گیرند.

این فوق تخصص روماتولوژی با بیان این كه شیوع بیماری آرتریت روماتوئید در جهان یك درصد است، خاطرنشان كرد: این در حالی است كه بر اساس تحقیقاتی كه اخیرا در ایران صورت گرفته، شیوع آرتریت روماتوئید سه دهم درصد است كه عمدتا در بین زنان، سنین دهه‌ چهارم و پنجم و در مردان با شیوع كمتر بروز می‌كند.

وی تاكید كرد: به علت این كه در دهه‌های پنجم به بعد، زنان دچار یائسگی می‌شوند، به سبب بروز یائسگی باید اقدام به پیشگیری از عوارض دیررس آن كنند. بنابراین این افراد باید به طور منظم لبنیات مصرف كرده و ورزش را فراموش نكنند.

دكتر سلیم‌ زاده با بیان این كه ورزش در دهه‌های اول عمر، باعث تقویت استخوان‌ها می‌شود، افزود: روش‌های زندگی نیز از عوامل موثر در بروز آرتروز محسوب می‌شوند كه در ایران به هیچ عنوان روش درست و اصولی آن رعایت نمی‌شود. همچنین چاقی آفت بسیار بزرگی است كه از كودك ایرانی تا افراد مسن را درگیر می‌كند و به عنوان یك ریسك فاكتور مهم برای بروز آتروز به شمار می‌رود.

وی با بیان این كه استفاده از پله به صورت مكرر، مفاصل را دچار صدمات جدی می‌كند، خاطرنشان كرد: استفاده از پله‌ها به عنوان یك ورزش به هیچ عنوان مناسب نیست. زیرا یكی از ریسك فاكتورهای آرتروز محسوب می‌شود.